17 | 08 | 2022

Stredná Dalmácia

Stredná Dalmácia začína na severozápade letoviskom Rogoznica (severozápadne od Trogiru) a končí na juhovýchode prístavom Ploče (i keď administratívne je toto mesto súčasťou juhodalmatínskej župy). Všeobecne sa táto oblasť spolu so Stredodalmatínskymi ostrovmi považuje za najkrásnejšiu oblasť východného Jadranu a mnohí jej verní návštevníci tvrdia, že je to dokonca najkrajšia prímorská oblasť na svete a to pre harmóniu prírody a výtvorov ľudských rúk.

Je tu členité pobrežie s kúzelnými zátokami, malebné siluety menších i väčších ostrovov, nízkych i vysokých s nespočetnými poloostrovmi a zálivmi. Horská hradba vyrastá priamo z pobrežia je tu bohatá prímorská vegetácia, vrátane zelene rozsiahlych borovicových lesov. Bbohatstvo umeleckých pamiatok miest a mestečiek z ktorých dve sú zapísané do listiny svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO (Trogir, Split).

Možností výletov v okolí je takmer nespočetne. Najčastejšie sa odtiaľto jazdí do Šibenika a k známym vodopádom Krka, do mestečka Sinj buď na koňské dostihy, alebo na obľúbené výlety na koňoch až do predhoria dinárskych hôr. Kdo má šťastie, môže v Sinj začiatkom augusta zažiť i známu tradičnú rytiersku súťaž na koňoch. Na horskej rieke Cetine sa neďaleko Trilja môžete zúčastniť safari na kanoe, alebo jazdy na drevenných vorách či na raftoch. Určite stojí za to vydať sa zo Sinj prípadne ešte ďálej do vnútrozemia, k Peručskému jazeru, alebo do Vrliky či na iné miesta v tejto zvláštnej krajine.

Nachádza sa tu najväčší hrad v oblasti na Klise, z ktorého Turci po stáročia ovládali celé ďaleké okolie. Neďaleká kvapľová jaskyňa Vranjača prekvapí svojím bohatstvom kvapľovej výzdoby.

Sú tu dve mimoriadne krasové oblasti Modrého a Červeného jazera pri mestečku Imotski, blízko hraníc s Bosnou. Udivujú nielen svojou farbou, ale predovšetkým hlbokými obrovskými vrtmi, na dne ktorých sa nachádzajú (jedno z nich dokonca priamo v mestečku Imotski).

Popis miest:
Trogir:
Starobylé mestečko leží asi 25 km západne od Splitu na ostrovčeku medzi pevninou a ostrovom Čiovo. Mestečko je od pevniny a Čiova oddelené úzkym prielivom. Na pevninu vedie krátky kamenný most a na Čiovo zdvíhací most.

Viac ako dvetisíc rokov staré mesto obývali v staroveku Gréci a Rimania. V 7. st. sa tu usadili prví Chorváti, pričom mestečko v priebehu svojej histórie často menilo "majiteľov". Medzi pamätihodnosti patrí stredoveké opevnenie, mestké hradby, katedrála Sv. Vavrinca, kaplnka Sv. Jána so 47 m vysokou zvonicou, obranná veža Kula Sv. Marka, najstarší predrománsky kostol Sv. Barbory, paláce Čipikovcov, radnica, benediktínsky ženský kláštor. Monumentálna je aj kaplnka Mikuláša z Florencie z 15. st., ktorá je jednou z chorvátskych pamiatok zaradených pod záštitu UNESCA.
Trogir žije hlavne rušnou letnou sezónou a popri historickom dedičstve ponúka rovnako lákavé možnosti na relax a zábavu. Dôkazom toho je krásne more a kvalitné pláže s vynikajúcimi podmienkami na športovanie.
Okrem toho Vám bary, reštaurácie a kaviarne ponúknu všetko, čo patrí k duchu horúceho leta. Vďaka blízkej polohe môžete navštíviť neďaleký Split.

Kaštela:
Starobylé mestečká, ktoré ležia medzi Trogirom a Splitom. Obývaná ešte v epoche starodávneho Salona (nálezy z rímskej a starej chorvátskej doby). Rozdelená na Gornju (Hornú) a Donju (Dolnú) Kaštelu. Sedem starých hradov sa týči vedľa pobrežia, postavené v 15. a 16. storočí šľachtou a cirkvou: Kaštel Stafilic, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Lukšic, Kaštel Kambelovyc, Kaštel Gomilica a Kaštel Sučurac.
Kaštela je malebná krajinka s jedinečným zložením prírodných krás a stredozemského kúzla, ktorá priťahovala ľudí svojím čarom ešte od predhistorických čias, starých gréckych námorníkov, starých Rimanov a Particianov, chorvátskych kráľov, benátskych kráľov a všetkých milencov slnka, mora a záhadného dedičstva z minulosti. Kedysi grécky prístav, zástavný bod rímskych vojakov, letovisko chorvátskych kráľov - je dnes hľadané turistické stredisko.
Pozdĺž dlhej piesočnej pláže sú terasy s tanečnou hudbou a pekným pohľadom, diskotéky, bary, tenisové a iné ihriská, ktoré sú obkľúčené bujnou vegetáciou stredozemného rastlinstva, borovicami a tamarisovými stromami.

Brač patrí medzi najväčšie stredodalmatínske ostrovy. Ostrov je známy ťažbou bieleho kameňa, ktorý bol použitý napr. pri výstavbe Bieleho domu vo Washingtone a Diokleciánovho paláca v Splite. Brač je ostrovom viniča, olív, mandlí a známych višní "Makarska".
Ostrov je známy aj jednou z najkrajších štrkových pláži Dalmácie -"Zlatni rat". Ostrov je spojený s pevninou trajektom zo Splitu do Supetaru a z Makarskej do Sumartinu. Cesta trajektom trvá 45 a 30 minút.
Strediská Supetar a Splitska Vám ponúkajú bohaté športové možnosti. Voľný čas môžete uplatniť na tenisových kurtoch, minigolfe, volejbale, ... , alebo vodných športoch. Príjemným ochladením sparného letného dňa sa môže stať návšteva krasových jaskýň a priepastí.

Ostrov Hvar - dlhý 68 km a maximálne 10 km široký, s ročným priemerom 2 718 hodín slnečného svitu, voňavými levanduľovými a rozmarínovými poliami, zelenými záhradami s cyprusmi, oleandrami, pomarančovníkmi a citrónovníkmi, úzkym krivoľakými uličkami starobylých miest a množtvo chodníkov na prechádzky s nádherným výhľadom na tyrkysovomodré more robí dovolenku na ostrove Hvar naozajstným pôžitkom!
Stari Grad (1700 obyv.) - keď sa chceme dostať do mestečka, musíme prejsť po úzkej ceste cez horský masív. Táto cesta je nádherná už iba pre krásne výhľady na more a pobrežie ostrova, ktoré sa z nej otvárajú. Mestečko sa rozkladá pri zátoke vnárajúcej sa hlboko do severozápadného pobrežia Hvaru. Na mieste, kde sa táto zátoka trocha rozširuje, mimo centra mestečka, sú väčšie komplexy hotelov a malebné zátoky. V centre mestečka, prechádzkou po promenáde, nájdete obchodíky so suvenírmi, kaviarne, bary, reštaurácie a prístav zo súkromnými loďkami a jachtami.
Medzi pamiatkami v Starom Grade je zaujímavé letné sídlo Petara Hektorovica (1487 - 1572) postavené v r. 1520 - 1569, farský Kostol sv. Štefana (Sv. Stjepan, 1605), v ktorom je krásny triptych od Francesca di Santacroce a obraz Nárek od Leonarda Corunu. Obe diela sú zo 16. stor. Najkrajšie námestie v Starom Grade je trocha severnejšie, poniže tohto kostola a volá sa Škor. Kolorit mestečka dotvárajú ďaľšie kostoly - románsky Kostol sv. Jána (Sv. Ivan) pri ceste na cintorín s pozláteným barokovým oltárom a sochami od Antonia Poriho, benátskeho umelca 17. stor., Kostol sv. Mikuláša (Sv. Nikola), renesanèný Kostol sv. Hieronýma (Sv. Jerolim) a kostol dominikánskeho kláštora (1893). V dominikánskom kláštore si možno pozrieť malú archeologickú zbierku a barokové obrazy (od Jacopa Tintoretta, Baldassara Anno a i.).

Makarska:
Sedemdesiat kilometrov juhovýchodne od Splitu v širokom zálive na úpätí horského masívu Biokovo, leží prístavné mestečko Makarska. Známa je ako turistické centrum rovnomennej riviéry, ktorá sa rozprestiera medzi mestečkami Brela a Gradac a na dalmátskom pobreží patrí k najobľúbenejším letoviskám. Kilometre dlhé pieskové a štrkové pláže, ktoré sa nachádzajú v tieni borovicového lesa, exotická stredomorská vegetácia na veľkolepom pozadí vápencového masívu Biokovo prispieva k tomu, že Makarská riviéra patrí k jedinečným častiam jadranského pobrežia. Okrem nádherných pláží Makarska ponúka aj obrovské športové a zábavné možnosti.
V dejinách sa píše že prvé stopy po osídlení z jej okolia siahajú do 3. a 2. tisícročia pred n. l. Rímska osada "Muccurum" bola situovaná pravdepodobne práve tu. Zničil ju ostrogótsky kráľ Totila (548). Bola najväčším vlastníctvom neretvianskych Slovanov. Podobne ako neďaleký Omiš aj Makarska bola istý čas baštou neretvianskych pirátov, ale len dovtedy, pokým neprišli Benátčania, ktorý ju v roku 1499 museli prenechať Turkom. V 17. stor. znovu ju získali Benátčania, v roku 1797 pripadla najprv Rakúsku, ale už 1806 ju obsadili Francúzi. Za sedem rokov francúzskej nadvlády zažilo mesto citeľný rozkvet; postavili sa cesty, všetci obyvatelia dostali rovnaké práva a prvý raz bol vydaný výnos o školstve v chorvátskom jazyku. V roku 1865 sa Makarska stala jednou z prvých pobrežných obcí, ktorá vyhlásila chorvátčinu za úradný jazyk.