28 | 06 | 2022

Severná Dalmácia

Táto oblasť se rozkladá medzi Karlobagom a mysom Zečevo (Rt Zečevo - severne od mestečka Rogoznica). Prírodné podmienky jej severnej časti (približne od Karlobagu po Starigrad-Paklenici) a jej južnej časti si vzájomne ostro kontrastujú. Ich rozdielnosť ovplyvnila tiež ich rozvoj a podmieňuje i možnosť ich využitia v cestovnom ruchu.

Severnú časť oblasti je možno charakterizovať ako takmer ľudoprázdnu, skalnatú pustatinu. Tvorí ju vlastne len úzky pás pobrežia medzi morom a zrázy Velebitu. Týmto pásom vedie v tesnej blízkosti mora jadranská magistrála v nespočetných zákrutach kopírujúca pobrežie i holé vápencové skaly Velebitu.

Do prívetivejšej časti Severnej Dalmácie sa vstupuje pri letovisku Starigrad-Paklenica. Obrovská, zďaleka viditeľná Veľké Paklenica, národný park v južnej časti Velebitu a silueta mosta z pevniny na Pag na západnej strane označujú jej začiatok.

Väčšina rekreačných miest Severnej Dalmácie sú dodnes skôr menšie letoviská a osady ako Tribunj, Starigrad, Sukošan, Sveti Filip i Jakov, Pakoštan a Pirovac. To je len niekoľko názvov dediniek a ich spoločnými vglastnosťami sú pekné oblázkové pláže, krásné borovicové lesy, čisté more, výborné podmienky pre vodné športy, priateľské prostredie v starých, jednoduchších rybárských dedinkách, kľud a krásna príroda. Rušných, výstavných a honosnejších letovísk nie je mnoho. Oblasť si však našla už početné množstvo verných návštěvníkov. K nim patrí napr. Zaton, zadarský Borik a Kolovare, Crvena Luka, Biograd na mori, Vodice, Solaris pri Šibeniku a Primošten.

Nachádzajú sa tu dva národné parky Paklenica a Krka. Sú to veľmi často navštevované jedinečné prírodné fenomény (k tomu je treba pridať i národný park Kornati pri Severodalmatínskych ostrovoch).

Severná Dalmácia je však bohatá i na kultúrno - historické pamiatky prvej veľkosti ako o tom svedčí napr. Zadar so širokou ponukou predovšetkým románskych pamiatok, Šibenik s katedrálou zapísanou na listine svetového kulturneho dedičstva organizácie UNESCO, mestečko Nin so svojou najmenšou katedrálou sveta a najkrajším kostolíkom snáď na celom pobreží (Sveti Nikola u Prahuljama).

Moderným doplnkom sú jachtárske prístavy - mariny s bohatou ponukou služieb pre jachtárov i pre tých, ktorí by sa nimi chceli stať. V Sukošane im k tomu slúži jeden z najväčších prístavov na chorvátskom Jadrane - marina Dalmacija. Veľmi dobre zariadený jachtársky prístav je i priamo v Zadare - marina Tankerkomerc Zadar, daľší je v letovisku Borik (marina Borik). Známe sú i dve mariny v Biograde n.m. (Kornati a Šangulin) a marina Kremik pri Primoštene.

Dostupnosť tejto časti prímoria výrazne ovplyvňuje vybudovaná časť diaľnice Záhreb - Split.