18 | 09 | 2021

Ubytovanie na Kvarneri

Kvarner sa rozprestiera od východného pobrežia Istrijského poloostrova, omývaného vodami Rijeckého zálivu (Riječki zaljev) a Kvarnerského zálivu (Kvarnerski zaljev) či krátko Kvarner. Toto pobrežie začína mysom Kamenjak (Rt Kamenjak) na najjužnejšom bode Istrie a tiahne sa k severovýchodu k Rijeke. Kvarner začína na juhu pomerne mladým letoviskom Duga Uvala (Krnica) a končí kúpeľmi so starou tradíciou, Opatijou. Väčšina miest Kvarnera sú staré svetoznáme kúpeľné strediská, siahajúce svojou tradíciou do druhej polovice 19. storočia. Napríklad Opatija, ktorá bola prvým oficiálnym prímorským klimatickým kúpeľom na tunajšom pobreží, oslavuje už 157. výročie udelenia kúpeľného statusu. Riviéra si získala popularitu predovšetkým medzi najvyššou rakúskou šľachtou, ku ktorej prestíži patrilo vlastniť vilu, alebo letohrádok na tomto pobreží, alebo aspoň tú tráviť dlhšiu dobu. Pritom je potrebné spomenúť, že si všetky miesta na tejto riviére získali obľubu predovšetkým pre zimné pobyty a práve v zime sa tu schádzala aristokratická smotánka z celej Európy.

Celková ponuka ubytovacích možností je na Kvarnere podstatne menšia ako na Istrii. V severnej časti je však zameraná na iný druh klientely. Na ten, ktorý miluje skôr prechádzky po pobreží po tzv. Lungo mare (prímorskej promenáde), vychádzky do svahov Učky, do lesov gaštanov (Castanea sativa) a vavrínu (Laurus nobilis), plných voňavej myrty, rozmarínu a šalvie, do nádherných kúpeľných parkov, ďalej promenády po kúpeľných bulvároch a večery koncertov. Títo návštevníci predovšetkým ocenia kultúrne predstavenia v rámci Letnej scény (ljetne pozornica) v Opatiji. V tejto časti Kvarnera je pestrá a bohatá ponuka kultúry a zábavy. Veľkú obľubu si získala napr. Ľudová slávnosť v Lovrane nazývaná Marunada, čo je slávnosť zberu jedlých gaštanov, ktoré v severnej časti Kvarnera, predovšetkým v okolí Lovranu, rastú vo veľkých množstvách. Nielen že sa ochutnávajú miestne sladkosti z jedlých gaštanov, ktorých je veľké množstvo, ale je tu aj ďalší bohatý zábavný a kultúrny program, vrcholiaci reprezentačným plesom v najlepšom hoteli Lovranu. Ale samozrejme to nie sú jediné.akcie. Je tu veľa veľkých športových podnikov, takže sa majú návštevníci stále na čo pozerať.

 

Kúpanie v severnej časti je trocha obmedzené neveľkými rozmermi pláží a kúpalísk, ktoré sú mnohokrát súčasťou hotelových zariadení. Pritom väčšina pláží je veľmi pekná - hrubý piesok s drobnými kamienkami (navezené). V Opatiji sú štyri verejné kúpaliská (platí sa vstupné). Južné letoviská sú naopak známe svojimi veľmi dobrými podmienkami pre kúpanie na príjemných plážach s okruhliakmi a hrubým pieskom, skalnými platňami. Pláže sú miestami umelo rozšírené. Športovým aktivitám sa tu medze nekladú, najmä vodné športy tu majú zelenú - od potápania, cez podmorský rybolov k jazde na vodných lyžiach a jachtingu. Práve tu na Kvarnerskom juhu návštevník ocení tunajšie kvalitné životné prostredie. Ostatne vzácna fauna je jeho dokladom. Žijú tu vzácni dravci - sup bielohlavý, sokol morský a sťahovavý, orly a iní zástupcovia pernatej živočíšnej ríše.

Kvarnerské ostrovy

Kvarnerské ostrovy sú svojimi rozmermi prevažne veľké. Ležia v Rijeckom zálive (Riječki zaljev) a Kvarnerskom zálive (Kvarnerski zaljev), medzi mysom Kamenjak (Rt Kamenjak) na južnom konci Istrie a Ljubačskou úžinou (Ljubačka vráta) na juhu. Je sem zaradený aj najjužnejší z nich, Pag, hoci podľa územného delenia a čiastočne aj geograficky patrí inam. Ku skupine je zaradený hlavne vzhľadom k polohe a k typu rekreačného využitia. Kvarnerské súostrovie sa skladá z vonkajšieho pásu ostrovov - Cres, Lošinj, Unije, Susak, Ilovik a niekoľko malých ostrovčekov, až vnútorného pásu napospol veľkých ostrovov - Krk, Rab, Pag a len niekoľko malých, ako je Goli otok, Grgur a pár ďalších. Väčšina z ostrovov pôsobí z niektorej svetovej strany, najmä zo severovýchodu, ako holá, neobývaná pustatina (Cres, Krk, Rab, Pag, Goli otok, Grgur). Pri bližšom zoznámení s nimi však návštevník zistí, že ide o ostrovy pohostinné, v niektorých častiach s hojnosťou vegetácie a s príjemnými plážami, s pozoruhodnými starými mestami a obcami. Cestovný ruch tu už v minulosti mal dobré podmienky a má teda starú tradíciu.
Stále sa vylepšujú podmienky na využívanie mora k rekreačnému kúpaniu a na prevádzkovanie rôznych vodných športov na mori a v mori. Čisté more a mnoho malých intímnych zátok a zálivov vytvárajú výborné predpoklady pre kúpanie, potápanie, podmorský rybolov i jachting (v letovisku Punat na Krku je najstarší a najväčší chorvátsky jachtársky prístav - marina). Vo vyhovujúcej miere je ponuka "morských aktivít" dopĺňaná možnosťami loptových hier a i. Pre milovníkov kúpania na piesočných plážach je tu napr. na Rabe tzv. Rajská pláž (Rajska plaža) pri Lopare, pláž v Njivice na Krku a niektoré pláže na Pagu.

Pláž Baška, Krk

Pláž v letovisku Baška na ostrove Krk je jednou z najväčších pláží na Jadrane, jej dĺžka dosahuje úctyhodných 1,8 km. Pláž je v niektorých miestach piesočná a inde okruhliaková. Jemný piesok na pláži a pozvoľný vstup do mora láka predovšetkým rodiny s malými deťmi. Na pláži je niekoľko reštaurácií a kaviarní, môžete si tu požičať čln, vodné bicykle, ležadlá a slnečníky. Deti sa môžu vyšantiť na tobogane v zábavnom centre na pláži a nechýba tu ani ihrisko na plážový volejbal. Pozdĺž pláže jazdí počas letných mesiacov vláčik a z miestneho prístaviska môžete podniknúť lodný výlet na ostrov Rab.
Kde sa môžete v Baške ubytovať?

Pláž Punat, Krk

Punat má pekné kamienkové pláže s pozvoľným vstupom do mora. Pri niektorých plážach rastú stromy poskytujúce tieň. V južnej časti Punata nájdete tobogán.
Kde sa môžete v Punate ubytovať?

Pláž Vrbnik, Krk

Priamo v centre letoviska Vrbnik nájdete len niekoľko menších kamienkových pláží – je to Zgribnica, Nuluk a Podkovač. Je to dané hlavne tým, že Vrbnik leží na skalnom útese, čo mu na druhej strane zabezpečuje jeho výnimočne romantický charakter. V okolí Vrbnika však nájdete ďalšie krásne piesčitokamienkové pláže s postupným vstupom do mora. Napr. pláž Potovošće juhovýchodne od Vrbnika patrí vôbec k najkrajším plážam na ostrove Krk. Je dostupná autom, pri pláži je parkovisko aj bufet s občerstvením. Počas návštevy ostrova Krk sa určite choďte na pláž Potovošće okúpať!
Kde sa môžete vo Vrbniku ubytovať?

Pláž Njivice, Krk

Pobrežie letoviska Njivice lemujú pekné kamienkové pláže s pozvoľným vstupom do mora. Na plážach nájdete bary i reštaurácie. Nechýbajú ani miesta v tieni.
Kde sa môžete v letovisku Njivice ubytovať?

Pláž Rajská pláž, Rab

Piesočná pláž Rajska plaža, po slovensky Rajská pláž, sa nachádza na polostrove Lopar, na severe ostrova Rab. Rajska plaža je jednou z najväčších pláží chorvátskeho Jadranu, je dlhá 1,5 km. Na pláži je veľmi jemný piesok a vstup do vody je nezvyčajne pozvoľný. Aby ste si mohli zaplávať, musíte ísť plytkým morom až 600 m. Takáto pláž sa nemusí každému páčiť. Rajskú pláž na Rabe vyhľadávajú hlavne rodičia s malými deťmi a neplavci, pretože kúpanie v plytkej vode je pre nich bezpečné. Na Rajskej pláži býva počas letných mesiacov veľmi živo. Venovať sa tu môžete tiež mnohým športom. Pri pláži je športové centrum (minigolf, tenis, stolný tenis, trampolína, malý futbal, plážový volejbal a iné). Členité pobrežie polostrova Lopar ponúka mnoho ďalších piesočných pláží - niektoré sú určené nudistom (FKK pláže Ciganka, Sahara a Stolac).
Kde sa môžete v Lopare ubytovať?

Pláž Mandre, Pag

Letovisko Mandre na ostrove Pag má pláže po celom svojom 3 km dlhom pobreží. Pláže sú tu miestami okruhliakové, inde sú zase kamenisté alebo betónové. U každého apartmánového domu, ktorý v Mandre ponúkame, nájdete aj fotky najbližšej pláže. Pri voľbe ubytovania sa teda môžete správne rozhodnúť podľa toho, aká pláž sa Vám najviac páči. Väčšina apartmánových domov v Mandre je blízko pláže.
Kde sa môžete v Mandre ubytovať?

Pláž Zrće, Pag

Pláž Zrće na ostrove Pag je v posledných rokoch neslávne známa najmä vďaka nočnej zábave a hlasnej hudbe. Vďaka drobným okruhliakom a pozvoľnému vstupu do mora je však vhodná aj pre rodiny s deťmi. Hudba tu síce hrá aj cez deň, ale zďaleka nie tak hlasná ako v noci. Zrće môžu byť tiež cieľom milovníkov vodných športov. Ponúka sa tu možnosť vodného lyžovania, požičovňa vodných skútrov a vodných bicyklov. Na pláži je niekoľko reštaurácií a plážových barov. Priamo pri pláži Zrće žiadne ubytovanie nenájdete. Najbližším letoviskom je mesto Novalja. Tu ponúkame ubytovanie aj pre mladých návštevníkov a skupiny osôb, ktoré chcú nočné kluby na pláži Zrće navštevovať.
Kde sa v tejto časti ostrova Pag ubytovať?

SPRÁVY na Váš e-mail
Prihláste sa na odber správ do Vašej emailovej schránky
Plánovač trasy
Zadajte Vašu adresu a naplánujeme Vám trasuPartneri
Výhodná pôžička
Ponúkame výhodnú pôžičku aj na dovolenku

Lekáreň na cestách
Ponúkame výber liečiv a doplnkov s možnosťou objednávky 24 hodín denne

Kurzový lístok
Najvyhľadávanejšie...